Ana Sayfa Yazarlar 1.05.2019 435 Görüntüleme

İstanbul Seçimlerini YSK Bugün Açıklamayacak; Çünkü 1 Mayıs

Siyasi/hukuki tarihe baktığımızda, kitleleri etkileyen mahkeme kararları, çok dikkatli açıklanmıştır. Hesapsız yaşayıp, ölçüsüz tepki verebilen bir toplum olmamızdan mıdır bilinmez, kamuoyundan alınacak tepkiler hesaba katılır.

16 Ocak 1998 Cuma günü, öğleden sonra açıklanan karar ile Refah Partisi kapatılmıştır. Yine bir cuma günü öğleden sonra, Cuma namazı eda edildikten sonraki bir saatte Fazilet partisi 22 Haziran 2001’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştır. Demokratik kitle Partisi de bir cuma günü kapatılmıştır. Saatine ulaşmam mümkün olmadı.

Faaliyet göstermediği için kapatılan Adalet Partisini saymazsak, Cuma namazı düşünülmeden kapatılan HADEP var. Ki o da perşembe gününe tekabül ediyor.

Bunların tesadüfî günler olmadığını düşünüyorum.

Doğrusu da elbette bu. Kararların doğru olup olmadığını tartışmıyorum. Onu hukukçular zaten yapıyor. Dikkati çekmek istediğim nokta, muhafazakâr kanattan bir parti kapatılacaksa, bir cuma günü, öğleden sonra açıklama yapılıyor.

Toplamda kurulmuş 330 parti bulunuyor. Bazıları faaliyette, bazıları sadece tabela seviyesinde faaliyet göstermektedir. Cumhuriyet tarihimizde Anayasa Mahkemesi tarafından ise 28 parti kapatılmış durumda.

Bugün 1 Mayıs. Yurdumuzun pek çok noktasında işçi kardeşlerimiz, hepimizin hakları için toplanmış durumdalar. Meşrû faaliyetleri destekliyorum. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na uygun şekilde, ne yapılabilecek ise yapılsın. Yapsınlar da.

Olayı militarize, terörize etmeden, şiddet ve zorlama içermeyen ne varsa yapmalılar.

Hatta bu tür toplantılara hiç katılmayan, katılmayı da düşünmeyen bendeniz gibiler için de konuşsunlar; konuşacaklar.

Küçük gruplar, kitle ve yığınlar sosyolojisi ve psikoloji düşünüldüğünde, yapanın bile tasvip etmeyeceği sonuçlar, şiddet gösterileri olabiliyor.

31 Mart seçimleri ile ilgili YSK’nın İstanbul’un bazı bölgelerinde veya tamamında, bilemiyorum, seçimin yenilenmesi kararı açıklayacaklarını düşünüyorum.

O sebeple kitlelerin zaten yükselmiş olan ateşine körükle gitmeyecekler, ve açıklama bugün yapılmayacak.

Ve hatta yapılamayacak da diyebiliriz.

 

Eğer seçimler tekrar edilmeyecekse, mazbata İmamoğlu’nda kalacaksa, açıklama 3 Mayıs cuma, saat 14’den önce yapılmayacaktır.

 

Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil